<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Historické povodně |
Pro hodnocení území z hlediska povodňového ohrožení je nutné brát na zřetel povodně, které proběhly nejen v nedávné době, ale i v historii.
První zprávy o povodních pocházejí z poloviny 18. století. Tehdy se prolomila lávka, když přes rozvodněnou Ostravici přecházelo procesí věřících z Hané. Utonulo 13 poutníků.
V roce 1813 postihla povodí Ostravice a Morávky mimořádná povodeň, která napáchala značné škody.
Další povodně přišly v letech 1826 a 1828.
10. dubna 1830 na Bílou sobotu došlo k strašlivé průtrži mračen v Místku a jeho okolí, říčka Olešná se tak rozvodnila, že strhla všechny lávky.
V roce 1846 se Ostravice rozvodnila tak silně, že na Koloredově v domě 88 barvíře Antonína Kliše se voda lila okny do světnice a šla až ke vratům ke koloredovské hospodě.
Po dvoudenním lijáku se 18. srpna 1872 vylila voda z Ostravice až k místeckému pivovaru (dnes Stará cesta a Antonínovo náměstí), v některých místech se valila voda více jak dvě stě metrů od hlavního řečiště a pod vodou byly i všechny okolní obce. Koloredov zůstal celý pod vodou, ve všech továrnách museli zastavit provoz. Řeka Morávka smetla všechny mosty a lávky od hor až po Ostravu, s výjimkou mostu mezi Frýdkem a Koloredovem.
Největší povodeň v povodí Morávky a Ostravice přišla 5. srpna 1880 opět po dvoudenním lijáku. Voda v řece stoupla o šest metrů a zaplavila Karlovu huť v Lipině i dnešní Palackého ulici a tekla těsně pod místeckým náměstím. Ve dvoře likérky Hermana Löwa na Koloredově byla hladina ve výšce 240 cm, voda odnesla z Koloredova celé dřevěné chalupy. Na několik měsíců byla z provozu vyřazena železniční trať. Během této povodně zahynulo ve městě devět lidí.
Povodně přicházely pravidelně každé tři nebo čtyři roky.
Další velká povodeň postihla město v roce 1936 po několikadenním lijáku. Ostravice kulminovala 9. června a zaplavila velkou část Místku a předměstí Frýdku. Pod vodou zůstaly sady Bedřicha Smetany, voda tekla i po Palackého ulici směrem k Avionu. Zaplaveny byly pilníkárna, mostárna a Karlova huť.
V květnu 1940 Ostravice stoupla o více než tři metry a poničila domy na frýdeckém břehu v místě dnešního soudu a prokuratury, pod vodou byl místecký Spořilov a Koloredov.
O devět let později (1949) strhla velká voda dřevěný most ze Sviadnova do Karlovy huti a železnou sviadnovskou lávku.
Vydatné záplavy ochromily město po průtržích mračen 28. července 1958 a 22. až 27. července 1960. Tehdy stoupla hladina Ostravice v městě až o čtyři metry. Strženy byly všechny lávky pro pěší přes Ostravici od Pržna až po Sviadnov. Řeku nezastavily ani protipovodňové hráze, a tak se přelila do Smetanových sadů, zaplaveno bylo ředitelství Slezanu ve Frýdku, cesta od nádraží k mostu, vyplaveny byly podniky v Místku na Koloredově i Válcovny plechu v Lískovci v důsledku poškození jezu na řece Ostravici.
V roce 1972 zachytily povodňové přívaly beskydské přehrady a ochranné hráze podél Ostravice, jenže rozvodnily se i frýdecké potoky Panský, Bílý, Černý a zejména potok Vlčok. Rozvodněný Vlčok nemohl volně odtékat do vzduté Ostravice a zcela zaplavil frýdecké předmostí, cestu k vlakovému nádraží a pod vodou se ocitl i lehkoatletický areál TJ Slezan ve Frýdku.
Ve dnech 8.–9. září 1996 zasáhly přívalové srážky povodí Morávky, Ostravice a Olše. Největším problémem při této povodni se ukázalo poškození AB pláště přehrady Morávka, ve kterém se vytvořila hluboká dutina. Rekonstrukce VD proběhla v letech 1997 až 2000.
V červenci 1997 další velká voda způsobila silnou erozi a odnos starších náplavů.
Naposledy udeřily ničivé povodně od 17.–19. 5. 2010. Přehradní nádrže Šance, Morávka, Olešná, Baška, Žermanice a Těrlicko byly zcela zaplněné a voda tekla přes bezpečnostní přelivy. Některé lávky přes Ostravici byly uzavřeny. V několika lokalitách podél Ostravice byly budovány ochranné hráze z pytlů s pískem. V několika místech došlo k sesuvům půdy, kde potom musely být uzavřeny komunikace. Nátrže vzniklé v březích Ostravice byly správcem toku neprodleně opraveny záhozem z lomového kamene. Hladina Ostravice a Morávky se uklidnila 19. května, obě řeky ve Frýdku-Místku nenapáchaly vážnější škody.
stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 31.08.2021, publikována: 17.09.2024