Vodní dílo Žermanice

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území > Vodní nádrže I.–III. kategorie >

Vodní dílo Žermanice

Vodní dílo – přehrada Žermanice se nachází ve správním území ORP Frýdek-Místek a leží na vodním toku Lučina. Je to vodní dílo I. kategorie dle TBD.

foto_vd_zermanice

Údolní nádrž na vodním toku Lučina u Žermanic byla vybudována pro zásobení ostravského průmyslu provozní vodou v letech 1951 až 1957. Nedostatečná vodnost vlastní Lučiny si vyžádala vybudování převodu vody z vodního toku Morávka, který byl dokončen v roce 1959. Systém vodohospodářských děl v povodí Morávky a Lučiny doplnila později vybudovaná nádrž na Morávce. Účelem vodního díla Žermanice je zásobení Nové Huti a.s. v Ostravě a Biocelu Paskov a.s. provozní vodou, dále pak nalepšování průtoků v toku pod přehradou a výroba elektrické energie. Nádrž a její okolí je vyhledávaným rekreačním místem. Betonová tížní hráz s celkovou kubaturou betonu 116 600 m3 je založena v prostředí složitých geologických poměrů s potřebnými konstrukčními úpravami spodní stavby i podloží. Pravidelná měření posunů (deformací) hráze a konsolidace podloží tvoří nezbytnou součást péče o bezpečný provoz vodního díla.

Základní technické údaje:

Povodí nádrže

 

45,5 km2

Délka hráze v koruně

 

502,0 m

Max. výška hráze

 

32,0 m

Celkový objem nádrže

 

25,3 mil. m3

z toho objem

 

 

 

zásobní

18,5 mil. m3

 

retenční

5,8 mil. m3

 

stálý

1,0 mil. m3

Délka záplavy

 

5,5 km

Šířka záplavy

 

2,2 km

Zatopená plocha

 

248 ha

Zaručený odtok

 

1,0 m3/s

Manipulace za velkých vod

Dosáhne-li hladina v nádrži kóty 291,10 m n. m., tj. hladiny zásobního prostoru, řídí se velikost odtoku z nádrže spodními výpustmi v závislosti na přítoku do nádrže a to tak, že odtok je roven přítoku až do hodnoty 20 m3/s. Při dalším stoupání přítoku do nádrže je odtok z nádrže udržován na hodnotě 20 m3/s a plní se ochranný prostor nádrže.

V případě, že na vzestupné větvi povodňové vlny je dosažena kóta hladiny v nádrži 292,60 m n. m., je nutno odtok z nádrže zvýšit na 40 m3/s, při dosažení kóty hladiny v nádrži 293,40 m n. m. je nutno zvýšit odtok z nádrže tak, aby hladina v nádrži již dále nestoupala.

Po následném poklesu přítoku a v případě, že odtok je větší nebo roven hodnotě 40 m3/s, je nutno zachovat dosažené otevření spodních výpustí a segmentů bezpečnostního přelivu, v případě že by odtok z nádrže klesal pod 40 m3/s je nutno tuto hodnotu otevíráním spodních výpustí nebo segmentů bezpečnostního přelivu udržet, a to až do poklesu hladiny v nádrži na kótu 292,60 m n. m.

Po poklesu hladiny na kótu 292,60 se odtok z nádrže snižuje (postupným uzavíráním spodních výpustí nebo segmentů bezpečnostního přelivu tak, aby nedošlo ke stoupání hladiny) na hodnotu 20 m3/s. Pod kótou 292,60 je ochranný prostor nádrže prázdněn setrvalým odtokem 20 m3/s až do poklesu hladiny na kótu zásobního prostoru nádrže.

V případě, že odtok je větší nebo roven hodnotě 20 m3/s, je nutno zachovat dosažené otevření spodních výpustí nebo segmentů bezpečnostního přelivu. V případě, že by odtok z nádrže klesal pod 20 m3/s, je nutno tuto hodnotu otevíráním spodních výpustí udržet, a to až do poklesu hladiny v nádrži na kótu zásobního prostoru nádrže.

Neškodný odtok je 20 m3/s.

Provozovatel vodního díla je povinen se při manipulaci na vodním díle řídit platným a schváleným manipulačním řádem vodního díla.


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Vodní nádrže I.–III. kategorie > Vodní dílo Žermanice

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_vn_Zermanice.htm aktualizována: 04.10.2021, publikována: 17.09.2024